вівторок, 26 листопада 2019 р.


УРОК - КАЗКА
Тема:Рівняння.
Мета:формувати вміння і навички учнів у розв’язуванні рівнянь;розвивати мислення, пам'ять, увагу, інтерес до математики, вміння самостійно застосовувати набуті знання;виховувати працелюбність, акуратність, самостійність, культуру мовлення й письма, відповідальність, почуття співпраці.
Тип уроку: урок формування навичок і вмінь.
Обладнання: презентація, ноутбук, роздатковий матеріал для “математичного лото”.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Добрий день! Розпочинаємо  і на 45 хвилин ми поринемо у чудовий, незвичайний світ математики.

Слайд 2
Отож, я хочу побажати вам успіху. І не тільки сьогодні на уроці, а завжди бути:
Усміхненими
Спокійними
Прогресивними
Ініціативними
Хоробрими

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Слайд 3-4
Тему нашого сьогоднішнього уроку ми визначемо розгадавши ребус.
Отож, тема нашого уроку : “Рівняння”
Розгортаємо зошити і записуємо: “Двадцять шосте листопада. Класна робота. Рівняння”.
Слайд
Як ви вже, напевно, здогадалися урок сьогодні незвичайний.
 Ми з вами проведемо його у Тридев’ятому Царстві, в Тридесятому Государстві.
 Діти, ви напевне любите казки.
Я вам зараз розповім одну із них

ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Слайд 7-8
Чи було так, чи ні, але люди кажуть, що було.
 В одному царстві жив – був Іван Царевич і мав він тільки одного друга – Сірого Вовка.
 Тоскливо стало Івану – Царевичу і зізвав він своїх підданих на бал, де й зустрів Василину Прекрасну.
З першого погляду вони закохались одне в одного.
 Але Кощій Безсмертний викрав Василину.
І тоді зібрав Іван вірних воїнів і відправились вони в 3/9 царство рятувати кохану.
Слайд 9
Довго їхало військо Царевича лісом, доки дорога не привела до хатини Бабусі – Ягусі.
Слайд 10
Вислухала Яга гостів, і каже:
Слайд 11(відео)
Баба Яга.         Я дівиця – молодиця і вступаю в універ,
                А завдання ж не посилі, не подужаю я нині,
                Може, є який смільчак, що дав відповідь би всяк.

А Іван математики не вчив, лінився, тому прийдеться нам, як вірним воїнам, дати відповіді на запитання.

Баба Яга.

Слайд      Слухайте перше запитання:   Що називають рівнянням?.
Слайд     Друге -  “Що називають коренем рівняння?”.
Слайд      Третє запитання - “Як знайти невідомий доданок?”.
Слайд    Четверте   “Сформулюйте правило знаходження невідомого зменшуваного.
Слайд    Наступне:   “Як знайти невідомий від’ємник?”.  
Слайд    Шосте:  “Як знайти невідомий множник?”.
Слайд    Наступне: “Як знайти невідомий дільник?”.
Слайд    І останнє: “Як знайти невідоме ділене?”.

ІV. Застосування й удосконалення навичок і вмінь.
Слайд19-20
Подякувала Яга за допомогу і дала клубочок, який приведе їх до палацу Кощія Безсмертного.
Попросили клубочка вказати вірний шлях, на що він відповів:
Слайд 21
Але клубочок не погодився просто так вказати дорогу, а попросив розкодувати слово.
 Нам потрібно розв’язати наступні завдання:
Слайд 22
Знайдіть корені рівнянь та розкодуйте слово:


4х = 64
5х+4х=36;
- 4х + 3х = 48;
20+ = 110;
2х - 64 = 86;


Слайд
Учні працюють з карточками та називають відповідний корінь.
Картка
4х =64
х=
х=
5х+4х=36
          =36
х=
х=
- 4х + 3х = 48
                   =48
х=
х=
20+ = 110
2х=
2х=
х=
х=
2х - 64 = 86
2х=
2х=
х=
х=


Слайд
Подякував клубочок і покотився в лісову гущу, вказуючи дорогу.

 Швидко казка розповідається, але не так швидко діло робиться.
 Дісталися аж під вечір до лігва Змія Горинича, через яке лежав подальший шлях. Зрадів Змій гостям непроханим, так як давно нікого не бачив. І погодився відпустити, якщо розв’яжемо три завдання (по одному від кожної голови):

Слайд     1 голова.   Розв’яжіть рівняння: 9 ( 283 - х) = 1701

Слайд     2 голова.   Знайдіть корені рівняння: (358-х): 21 = 13

Слайд  3 голова.  Знайдіть усі значення змінної, при яких рівність перетворюється на правильну: 65 : (х + 4 ) - 6 = 7

Учні по черзі виходять до дошки і розв’язують рівняння.

Слайд
Засмутився Горинич, що ніхто з ним не залишиться, але відпустив.
І тепер нас нічого не затримує вирушити на пошуки Василини. Покотився клубочок далі. І уже ми з Вами перед палацом Кощія Безсмертного.
Вислухав господар Івана і сказав наступне:
Слайд
Кощій Безсмертний. Просто так я вам Василину Прекрасну не віддам. Давайте зіграємо в математичне лото. Справитесь – віддам, не справитесь – вас з’їм, а дівчину візьму в дружини.

Гра “Математичне лото”

Учні об’єднуються в  групи, кожна з яких отримує картку з записаними відповідями та умови завдань на окремих картках.
Учні розв'язують завдання й накривають відповідною карткою відповіді.

Картка
Знайдіть відповідне рівняння: сума подвоєного числа х і числа 39 дорівнює 81
Знайдіть відповідне рівняння: різниця чисел 32 і у в 2 рази менша від числа 64
Знайдіть відповідне рівняння:частка суми чисел х і 12 та числа 2 дорівнює 40
Знайдіть відповідне рівняння: сума чисел х та 12 у 3 рази більша за число 15
Знайдіть відповідне рівняння: частка різниці чисел у і 12 та числа 6 дорівнює 18
Знайдіть відповідне рівняння: потроєна різниця чисел у і 17 дорівнює 63
Знайдіть відповідне рівняння: різниця потроєного числа у і числа 41 дорівнює 64
Знайдіть відповідне рівняння: сума чисел 9 і х у 5 разів менша від числа 80
Знайдіть відповідне рівняння: частка суми чисел у і 10 та числа 4 дорівнює 16

Відповіді до карток.


1)           2х+39=81
2)           (32-у)·2=64
3)           (х+12):2=40
4)           (х+12):3=15
5)           (у-12):6=18
6)           3·(у-17)=63
7)           3у-41=64
8)           (9+х)·5=80
9)           (у+10):4=16



Учні записують розв’язання в зошити і накривають відповідь карткою(на звороті кожної картки буква). Розв’язавши всі завдання, учні перевертають картки і отримують – “Успіх – це тільки 10% таланту і ще 90% щоденної наполегливої праці”.

Віддав Василину Кощій Безсмертний і того ж дня справили весілля. І стали вони жити й не журитися.

V. Підсумки уроку.
1) Виставлення балів.

Спасибі вам, діти, за співпрацю, Ви – клас однодумців, які вміють застосовувати набуті знання.